Onewhero Area School Staff

staff 2016

OAS Staff in 2017




staff 2016

OAS Staff in 2016




125 Reunion Staff

A few of our OAS Staff from the 1930s to 2016. 125th Reunion.

Staff 2018

Senior Management

Mr Simon Craggs: Principal

Mr Jamie L'Huillier: Deputy Principal - Leader of Curriculum, Education Outside the Classroom portfolio

Mrs Rebecca Bills: Deputy Principal - Leader of Student Achievement, Staff BOT rep, Teacher of Year 9 Mathematics

Mr Darren Mann: Deputy Principal - Leader of Wellbeing, Teacher of English, Senior Student Literacy


Reception, Office, Administration

Mrs Vikky Millin: Office & Finance Administrator

Mrs Lee-Anne Annemans: Office Administrator, Attendance

Ms Stacey Ingram: BOT Secretary, Principal's PA, Payroll Administrator


School Support Staff

Mrs Bev Dixon: Resource Manager

Mrs Vicky Jones: Canteen Manager

Mrs Janette Eveleigh: Counsellor (232-8260)

Mrs Anke van Dijk: International Student Co-ordinator

Mr Hemi Aldworth: Property Manager

Mr Joe McClunie: Caretaker

Mrs Sharon Guard: Sports Co-ordinator

Mrs Pam McArley: Gateway, Star, Careers


Team Leaders y9-y13

Mr Damian Cameron: H.O.Science, PRT Supervisor

Mrs Gayle Bovill: H.O.Mathematics

Mrs Sian McMillan: H.O.Social Sciences

Mrs Tessa Ritchie: Principal's Nominee (NZQA Liason), Teacher of Social Sciences

Mr Charles Jordan: H.O.Art, Drama

Mr Tony Wynne: H.O.Technology

Miss Justine Wootton: H.O. Health & P.E. Social Sciences

Mrs Suzanne Amodeo: H.O.English


Teachers y7-y13

Mrs Robyn Pollock: English

Mrs Briar Gray: Food Technology

Mr Keith Masemann: Science - Physics

Mrs Kiri Pengelly: Science - Biology

Mr Andrew Cannell: Automotive, Workshop & Technology

Mrs Claire Yee: Mathematics

Mrs Christine O'Keeffe: Digital Technologies, Network Admin

Mr Cameron Love: Music

Mr Kramer Ronaki: Te Reo Maori, P.E.

Whaea Anna Ronaki: PE, Camp Co-ordinator

Mr Alan Donald: PE & Health


Team Leader y7-y8

Mrs Shirley Scott: Leader - Y7 & 8, Teacher Room 12, Yr 7


Teachers y7-y8

Mr Fergus Lang: Yr 7, Maths, Room 13

Mr Alan Rowe: Yr 8, Room 15

Mr Andrew Burr: Yr 8, Room 16, Bus Controller


Junior School Team Leaders (y1-y6)

Mrs Brenda McLean: Leader - Curriculum, Teacher of Room 4, Yr 2, Junior Relief

Ms Maxine Pattinson: Leader - Student Achievement, Teacher of Room 9, Yr 5-6


Teachers y1-y6

Mrs Donna Harper: Yr 1, New Entrants, Room 2

Mrs Mary Astle (Whaea Mere): Yr 1-2, Room 3

Mrs Kelly Harlick: Yr 3-4, Room 5

Ms Christine O'Connell: Teacher Yr 3, Room 6

Mrs Rosalie Evans: Yr 4, Room 7

Mrs Ashley Pillow: Teacher Yr 5-6, Room 10

Mrs Jess Lorimer: Yr 5-6, Room 10

Mr Luke Robinson: Teacher Yr 5-6, Room 11


Teacher Aides y1-y13

Mrs Bronwyn Rogers-Thorne: Teacher Aide

Mrs Debbie Nelson: Teacher Aide

Ms Anika Pickard: Teacher Aide

Mrs Melanie Foote: Teacher release